Proč se nikdy nedočkáme Paňáka Orleanského

16. 07. 2019 9:45:07
Tak budeme mít konečně ženského Jamese Bonda! Hrát ho bude černošská herečka Lashana Lynchová. Aby bylo hned na začátku jasno. Agent podle mne klidně může být žena nebo černoch nebo obojí. Konec konců nejde o nic originálního.

Podobných filmů vznikly už přece desítky, svět špionáže a akčních filmů není ženám rozhodně zapovězen. A řada z filmů s ženou - agentkou je beze sporu lepší, než některá nepříliš povedená pokračování slavného agenta. Ale James Bond je konkrétní postava - bílý muž, s jinou "bondgirl" v každém filmu a s hláškami jako Promíchat, netřepat, nebo Bond, James Bond.

Že si umělci mohou v rámci tvůrčí svobody upravit postavu tak moc, že z muže udělají ženu? Bráno touhle logikou, klidně natočte film, ve kterém bude panna orleánská chlap. Takový Paňák orleánský. Nepředstavitelný nesmysl, že? A víte proč by to nikoho nenapadlo? Protože James Bond jako černá žena je důsledek naprosto špatně uchopených snah o rovnoprávnost.

Rovnoprávné postavení totiž neznamená stejné postavení. Místo, aby se dotyčné osoby staraly třeba o postavení žen v arabském světě nebo o to, aby ženy braly za stejnou práci stejný plat jako muži, budou vymýšlet nesmysly.

Důvod je překvapivě jednoduchý. Když z Jamese Bonda uděláme černou ženu, je to náramně jednoduché a přitom bombasticky viditelné. To všichni zastánci rovnoprávnosti náležitě ocení.

Kdežto snažit se o stejné platy pro muže a ženy? Mravenčí každodenní práce, která není nikde vidět a nikomu nepřinese popularitu.

Abych zůstal doma v Čechách - miluji novotvary typu lídryně (zřejmě podle vzoru obryně). Umíte si představit, že by se o nějaké fotbalistovi psalo, že je hvězďák svého týmu? Hvězda, rod ženský, i když je o muže. A tečka.

Rovnoprávnosti žen nikdo nedosáhne tak, že z nich udělá muže. Když je žena šikovná jako kovářka, proč by nemohla tuhle práci dělat? Ale pokud chce někdo v rámci rovnoprávnosti nařizovat, kolik procent žen musí mezi kováři povinně pracovat,, pak ženám nepomáhá, ale ubližuje.

Obzvlášť dobře viditelnou skupinou jsou v podobných snahách politici. Ženy přece tvoří polovinu voličů, černoši třeba v USA jsou také veliká volební síla. Pokud to ale politik myslí s ženami opravdu dobře, neměl by uvažovat voličským průkazem, ale hlavou.

My ostatní bychom měli přestat hledat okázalá laciná gesta a snažit se problémy opravdu řešit.

Ženský Jamese Bond mě nijak neuráží. Jen je mi z něj smutno. Každý z nás je jedinečná bytost - ať už svým pohlavím, národností, rasou nebo třeba jen tím, co si rád dá k večeři. A mám strach, že podobné vymoženosti, jako je ženský a rovnou také černošský James Bond z nás postupně v rámci "rovnoprávnosti" udělají armádu unifikovaných jednotlivců bez rasy, pohlaví - a nakonec také bez svobodné vůle a vlastního názoru.

Autor: Václav Vileta | úterý 16.7.2019 9:45 | karma článku: 29.66 | přečteno: 624x

Další články blogera

Další články z rubriky Společnost

Jan Ziegler

Češi stříleli do Čechů, smutné výročí 21. srpna 1969

Byl to velký rozdíl proti minulému roku, kdy nás okupoval Sovětský svaz a Češi se Slováky se bouřili proti okupaci své země. Tentokrát připomínku této tragédie českých dějin brutálně potlačily domácí ozbrojené složky.

21.8.2019 v 18:03 | Karma článku: 22.52 | Přečteno: 342 | Diskuse

Karel Trčálek

21. srpen 1969, den věčné hanby československých (českých) komunistů

V roce 1968 dělal Sovětský svaz jen to, co jako imperialistická říše, udělat musel. 21. srpen 1969 je den mnohem tragičtější než 21. srpen 1968

21.8.2019 v 17:31 | Karma článku: 13.96 | Přečteno: 173 | Diskuse

Marek Trizuljak

Šok, smutek, bolest (srpen 1968)

Kdo ještě snad měl nějaké zbytky iluzí o "ruském přátelství" a o jejich "dobrých úmyslech", navždy je ztratil.

21.8.2019 v 17:11 | Karma článku: 15.16 | Přečteno: 196 | Diskuse

Karel Ábelovský

Srpnové slunce - aneb "Pamatuj"

... jsou události, které je potřeba si připomínat a jsou události, ne které není radno nikdy zapomenout. Dnes uplynulo půl století právě od jedné takové události a zdá se, že přesto, že ne všichni zapomněli, mnozí se chovají jako

21.8.2019 v 16:21 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 143 | Diskuse

Vladimír Kroupa

21.8.1968 – ničivý požár, do něhož sám náš národ přilil olej…

Asi ještě hodně roků bude toto datum připomínat den, kdy se někdo cizí pokusil zlomit náš národ. Hodně roků, než zapomeneme. Zapomeneme stejně, jako někteří zapomněli za pouhý jeden rok...

21.8.2019 v 13:47 | Karma článku: 33.12 | Přečteno: 1747 | Diskuse
Počet článků 8 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 643
Bývalý novinář, šťastný otec a manžel,tloustnoucí sportovec, milovník přírody, Jana Wericha, historie, turistiky a kultury, která stojí za to... Kamarádů řízením osudu ubylo, chuti podělit se o své názory s ostatními ne. Takže prosím laskavého čtenáře, kterého můj blog nezaujme - berte ho jako moji terapii.

Najdete na iDNES.cz